Okna dachowe – systemy otwierania
Wybierając okna dachowe powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na ich walory estetyczne, ale także funkcjonalność. Szczególnie ważny jest w tym kontekście sposób otwierania. Usytuowanie klamki decyduje o komforcie użytkowania.
Producenci okien dachowych dostarczają klientom wiele rozwiązań, które zaspokajają oczekiwania nawet najbardziej wybrednych inwestorów. Okna uchylne, obrotowe, uchylno-obrotowe, rozwieralne czy panoramiczne dostosowywane są do potrzeb nowoczesnego budownictwa. Nie ma więc problemu, aby dopasować okno do naszego domu pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym. Musimy jednak pamiętać, aby decydując się na okna dachowe zwrócić uwagę na umieszczenie klamki, które będzie decydowało o łatwości użytkowania, a także o miejscu montażu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje okien oraz systemy otwierania.
Okna obrotowe
Najpopularniejszym rodzajem okien dachowych w Polsce są okna obrotowe. Mają one zamontowaną oś obrotu w połowie wysokości skrzydła. Taki rodzaj okna stwarza komfort użytkowania. Górna część skrzydła odchyla się do wnętrza budynku, a dolna wędruje ku górze. Dzięki temu przy maksymalnym obrocie możemy z łatwością wyczyścić zewnętrzną część skrzydła. W przypadku okien obrotowych ważna jest wysokość montażu, gdyż oś obrotowa okna powinna znajdować się mniej więcej na wysokości głowy stojącej osoby. Dzięki temu z okna będzie można wyjrzeć bez konieczności stawania na podwyższeniu. Otwieranie takiego okna może znajdować się zarówno u dołu skrzydła, jak i u góry. W przypadku otwierania górnego, klamka powinna znajdować się na wysokości ok. 180-200 cm, co pozwoli komfortowo korzystać z niego zarówno osobom wysokim, jak i niskim bez konieczności wspinania się na palce. Nie trzeba także schylać się do klamki usytuowanej nisko. Jeżeli jednak zdecydujemy się na okno z klamką u dołu, pamiętajmy o obowiązujących przepisach, według których dolna krawędź okna powinna znajdować się nie niżej, niż 90 cm od podłogi. Takie usytuowanie pozwala także wykorzystać przestrzeń pod oknem np. na ustawienie biurka czy kanapy, które nie będą kolidowały z uchylonym skrzydłem okna. Wysokość 90 cm pozwala również zabezpieczyć okno przed niepożądanym otwarciem przez małe dzieci, choć w tym przypadku znacznie większe bezpieczeństwo zapewniają okna otwierane od góry. Dobrym rozwiązaniem mogą być także okna, które wyposażone są zarówno w dolny, jak i górny system otwierania.
Okna uchylne
Okna uchylne to okna, których oś obrotu znajduje się w górnej części skrzydła. Okna te montuje się w taki sposób, aby ich górna krawędź znajdowała się na wysokości głowy stojącego człowieka. Dzięki temu można przez nie swobodnie wyglądać bez obawy, że skrzydło niekontrolowanie opadnie, gdyż okna uchylne wyposażone są w siłowniki lub sprężyny zabezpieczające. Okna uchylne mają klamkę zamontowaną u dołu skrzydła. Ze względów użytkowych zazwyczaj montuje się dwa okna uchylne obok siebie, dzięki czemu łatwo zadbać o ich czystość – górną część jednego okna można myć będąc wychylonym przez okno znajdujące się obok.
Okna uchylno-obrotowe
Takie okna łączą w sobie zalety okna uchylnego oraz obrotowego. Mają klamkę usytuowaną u dołu, najczęściej z dodatkową pozycją ułożenia, która pozwala na przełączenie uchylania okna na obracanie. Kąt obrotu jest zazwyczaj mniejszy, niż w przypadku zwyczajnych okien obrotowych. Takie okna są dobrym rozwiązaniem, gdy ścianka kolankowa jest dość wysoka i ma np. 130 cm. W takim przypadku najbardziej optymalnym wyborem będą okna z dolnym systemem otwierania.
Więcej na temat okien dachowych przeczytasz: http://www.phd.pl/artykuly/okna-dachowe-polaciowe-czy-lukarny/